Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/shplato/public_html/wp-includes/class-wp-locale.php on line 1

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/shplato/public_html/wp-includes/class-wp-locale.php on line 1

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/shplato/public_html/wp-includes/class-wp-taxonomy.php on line 1

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/shplato/public_html/wp-includes/class-wp-taxonomy.php on line 1
Природен парк "Шуменско плато"

Модерен цифров планетариум отвори врати на шуеменското плато. Съоръжението е разположено в приземния етаж на Астрономическата обсерватория, която се стопанисва от ДПП „Шуменско плато“ и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Новият иновативен център за наука и образование е по проект на висшето училище и е част от усилията да се насърчава интереса към астрономията и науката сред широката публика. „Проектът не би могъл да се осъществи без съдействието на всички институции и съвместната ни работа с Дирекцията на Парка“, подчерта в словото си ръководителят на Центъра проф. Драгомир Марчев. В Деня на будителите официалният старт даде ректорът на ШУ проф. Наталия Витанова. На церемоният присъстваха директорът на Парка инж. Красимир Христов, кметът Христо Христов и неговия екип, председателят на Общинският съвет Ася Аспарухова, граждани, студенти и ученици.

Модерен цифров планетариум отваря за посетители на шуменското платоМодерен цифров планетариум отваря за посетители на шуменското плато Модерен цифров планетариум отваря за посетители на шуменското платоМодерен цифров планетариум отваря за посетители на шуменското плато
Планетариумът е единствен в България, собственост на университет. Използва се 3D4К технология, като изображенията се проектират върху сферична повърхност чрез съвместяването на четири проектора. В момента са подготвени пет образователни филма, които ще се прожектират в залата, като всяка седмица ще има нова прожекция. Залата разполага с 12 зрителски места.
Планетариумът ще работи от сряда до неделя, почивни дни са понеделник и вторник. Входните такси ще бъдат 15 лв. за възрастни и 10 лв. за подрастващи, като посещения за деца под 8-годишна възраст не се препоръчват, поради възможен риск за зрението.

Астрономическата обсерватория разполага с два от най-добрите телескопи в България, които се използват ежедневно за научна работа. Обект на проучване в момента е движнието на различни астероиди.