Популациите на елвезиево кокиче и пролетна циклама са в стабилно състояние. Това сочи извършения мониторинг на тези видове, които се срещат на територията на ПП „Шуменско плато“. Според Червената книга на България елвезиевото кокиче е в категорията „застрашен вид от изчезване“, а цикламата се определя като рядък вид в режим на опазване. Съгласно график, утвърден от Министъра на околната среда и водите, експертите в Парка проведоха пролетно проучване на популациите и установиха, че състоянието им е стабилно и липсват потенциални заплахи и косвени отрицателни дейности.

                                                                         

За елвезиевото кокиче преброяване е извършено в района на заслон „Теменуга“ като плътноста на популацията е определена в 52 броя отчетни площадки. Установени са установени общо 3,59 бр.растения/кв.м, в т.ч.с цвят 2,22 бр./кв.м и без цвят 1,37 бр./кв.м. За пролетното ботурче/циклама/ преброяване е направено в местноста  „Гарваница“. Плътноста на популацията е определена в 30 броя отчетни площадки,установени са общо 10,97 бр. цветове от растениято/кв.м. Приема се, че от една грудка /растение/ излизат средно по три цветоносни стръка и се получава средно 3,66 бр. растения/кв.м.

Любопитен факт за двете растения е, че са отровни. Забрането е брането им, изкореняването  и търговията с тях. Посетителите на платото обаче често берат дивите цветя без да си дават сметка, че са нетрайни и бързо увяхват. Двата растителни вида са култивирани и като декоративни.